Mesto a dedina, moja drahá krajina

Továrna na výrobu řetězů

Představili jsme našim eTwinningovým kamarádům Továrnu na výrobu řetězů, která se nachází v prostorách zemědělského družstva v Srbicích.

Bohužel jsme ji z důvodu bezpečnosti nemohli navštívit, ale dozvěděli jsme se o ní mnoho zajímavých věcí.

Zjistili jsme, že jsou všechny řetězy vyrobeny z kovu (z pevné oceli). Zkoumali jsme vlastnosti kovů - přišli jsme na to, že kovy jsou pevné, tvrdé, studené, špatně ohebné a jsou přitahovány magnetem.

Nakonec jsme si vyzkoušeli výrobu řetězů z kancelářských sponek - procvičili jsme si jemnou motoriku, zručnost a především trpělivost. U hotových řetězů jsme porovnali délku, procvičili si pojmy: dlouhý, krátký, delší než, kratší než. Seřadili jsme řetězy od nejdelšího po nejkratší.

Detail [›]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Poznali jsme se také další předměty, které jsou vyrobené z kovu (nůžky, nůž, šroub, hrneček, pánvička atd.). Pomohli jsme si při tom magnetem. Zkusili jsme i pokus od dětí z Pardubic. Pomocí magnetu jsme ze skleničky s vodou vylovili všechny kovové podložky, aniž bychom se při tom namočili :) Bylo to super. Aktivita zaujala především ty nejmenší děti.

Detail [›]
-

Koňské dostihy

S dětmi jsme se dozvěděli, že v Pardubicích jsou velké koňské dostihy. Řekli jsme si, jak kůň vypadá, co žere a jak se o něj starat. Když měli naši Martínkové ve školce svátek, tak jsme si na ty velké koňské dostihy také zahráli. Bylo to supeeer :) Až budeme větší, tak se určitě na tyto koňské dostihy pojedeme podívat, už víme kam - do PARDUBIC !   

Detail [›]
-

 

 

 

 

 

Pokusohraní se solí

Prešov je  město, kde bydlí naši kamarádi ze Slovenska. 

Dozvěděli jsme se, že se zde těží sůl. Hned jsme si o soli povídali. Zjistili jsme že je to kámen (nerost), který se rozbíje na malé kousky, ty se rozemelou a vznikne sůl.

Sůl jsme ochutnali, mleli v mlýnku a dozvěděli jsme se některé její vlastnosti. Je rozpustná ve vodě, nadnáší vajíčko atd.

Pokusohraní nás vždy moc baví :)

Detail [›]
-
Detail [›]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [›]
-
Detail [›]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Po nábreží koník beží

Pro naše kamarády na Slovensku děti zazpívaly a zatancovaly slovenskou lidovou píseň.
Doufám, že jsme se alespoň trochu přiblížili slovenskému jazyku. Moc jsme se snažili  

 

 

 

-

Projektová hymna

Toto je naše projektová hymna letošního eTwinningu, který je zaměřen na poznávání našeho kraje, obce a školky.
Snad se vám bude líbit

 

 

 -

Naše partnerské školky

Zakladatel naší školky a jeho pohádkový příběh

Děti zavzpomínaly také na zakladatele obecní školy v Těšovicích a odvyprávěly jeho příběh. Všichni jsme hrdí na Jana Wolfa - mecenáše a dobrodince.

 

Poznávali jsme Českou republiku a Těšovice

Děti se seznámily, kde leží obec Těšovice. Poznaly Českou republiku - hymnu, vlajku, pohoří, hlavní město. Přes řeku Vltavu stavěly nejrůznější mosty. Objevovaly rozdíly mezi městem a vesnicí. Všichni si to moc užily :)

 

Představujeme naši školku eTwinningovým partnerům

O projektu - Mesto a dedina, moja drahá krajina a moja materská škola v nej.

Mesto a dedina, moja drahá krajina a moja materská škola v nej

 

O projektu
Projekt je zameraný na spoznanie partnerských krajín, na spoznanie školy, mesta, dediny, predstavenie zaujímavých a dominantných miest kultúrnych aj historických . Spoznáme symboly a jazyk partnerských krajín, zvyky a tradície jednotlivých kultúr.
 
Cíle
Cieľom projektu je:
1. Spoznať vlastnú a partnerskú krajinu a jej kultúrne a historické pamiatky.
2. Predstaviť svoje mesto, dedinu a zaujímavé dominanty.
3. Spoznať štátne symboly partnerskej krajiny.
4. Rozširovať si komunikačné schopnosti.
5. Prezentovať tradície svojej krajiny v dramatických, hudobných a výtvarných aktivitách.
6. Prezentovať svoje predstavy v knihe o meste a dedine.
 
Postup práce
Partnerské školy rozpracujú ciele a navrhnú prostredníctvom chatu na fóre v priestore Twinspace spoločné aktivity. Komunikovať budeme prostredníctvom chatu, emailu a FB skupiny. Projektový plán rozpracujeme v mesiacoch September - Jún.
1. Vitajte v projekte
2. Predstavme sa
3. Vaše návrhy v projekte
3. September - Jún - rozpracovanie cieľov projektu
4. Čo nás spája - hádanka pre partnerskú školu.
5. Spoločné aktivity
6. Hodnotenie

Očekávané výsledky
Výsledky projektu budeme prezentovať vo verejnom Twinspace , prezentáciou pre rodičov, webových stránkach materských škôl. Očakávame, že deti spoznajú lepšie svoju krajinu, zistia rozdiel medzi mestom a dedinou. Zistia, že sú na svete aj iné nádherné miesta a ľudia rozprávajú aj iným jazykom. Získajú zručnosti pri práci s fotoaparátom, interaktívnymi hrami, s digitálnymi hračkami. Spoznajú tradície kultúru v partnerských krajinách.
Učitelia v projekte zdokonalia svoje IKT zručnosti a zručnosti Web 2. Podporujú v projekte rozvíjanie národnej hrdosti, lásky k vlasti, tolerancie a úcte k iným národom a ich tradíciám.