MENU

Mesto a dedina, moja drahá krajina

Co jsme se v projektu naučili?

 

 

 

S dětmi jsme si pomocí e-book zopakovali, co jsme se v našem projektu za celý školní rok dozvěděli. Byla jsem mile překvapena množstvím znalostí, které si děti zapamatovaly :) Byla to super zpětná vazba :)

 

 

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Pohlednice z Pardubic

Od kamarádů z Pardubic jsme dostali pohled. Děti měly velikou radost. Hned jsme si objasnili pojem "pohlednice" a rozdíl mezi pohlednicí a dopisem.

Děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

 

Detail [»]
-
Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Hodnocení projektu

Děti zhodnotily projekt velmi kladně, vzpoměly si na mnoho aktivit, které během projektu zažily. Všem se projekt moc líbil, partnerská města zvelké časti znají - historické památky, zvyky, tradice, dominanty měst atd. Děti získaly především  mnoho poznatků o svém okolí, historii, místních lid. tradicích. Znají příběh zakladatele naší školy, místní nejdůležitější památky, tradici Kolovečského mlýna atd.

Takto jsme společně projekt hodnotily. Při hodnocení probíhala živá diskuse :)

Detail [»]
-

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Rozloučení s projektem - videochat

Děkujeme všem eTwinningovým kamarádům za krásné online střetnutí.  Myslím, že se vše vydařilo a společný zpěv projektové hymny byl pro všechny velký zážitek :)

Bylo to krásné rozloučení s projektem. Mějte se moc hezky, užijte si nádherné prázdniny a těšíme se někdy opět na další spolupráci.

 

Zazpívali jsme si projektovou hymnu se slovenskými kamarády

Kolovečský mlýn na přemílání bab

Představujeme Muzeum řemesel našim eTwinningovým partnerům

Několik řemesel jsme si vyzkoušeli a bylo to super :)

Poznávali jsme památky Prešova.

Když jsme autobusem dorazili do Prešova prohlédli jsme si historické budovy a vlakové nádraží.

Podle obrázků  se děti pokusily postavit kopie těchto historických budov. Moc se jim to povedlo :) Jsou to šikovní stavitelé.

Nejvíce děti zaujala Neptunova fontána, kterou si prý v létě postaví ještě na školní zahradě s opravdovou vodou a budova Černý orel.

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

Cestovali jsme do Pardubic a Přešova.

Nejprve jsme vybrali nejvhodnější cestu na mapě a vyznačili jsme si trasu. Označili jsme si také všechna velká města, přes které vedla naše cesta. Názvy českých měst jsme se pokusili opsat. V Pardubicích jsme si připomněli koňské dostihy, pardubický perník a motocyklové závody. Když jsme dojeli do Prešova vzpomněli jsme si na těžbu soli a pokusy se solí, které jsme si ve školce vyzkoušeli.

Přemýšleli jsme jakým dopravním prostředkem z Těšovic do Pardubic a Prešova pojedeme. Návrhy dětí byly různé: autem, motorkou, tramvají, dokonce i lodí. Děti začaly logicky uvažovat. Musí to být dopravní prostředek, do kterého se všichni vejdeme - vlak, tramvaj, metro, autobus. Jelikož v Těšovicích nejsou koleje a je zde jen autobusová zastávka, vyhrál autobus. Děti navrhly jet po dálnici, kde se prý může jezdit rychleji. Přesto poznaly, že to bude velmi dlouhá cesta, která bude trvat několik hodin.

Děti se pustily do malování autobusu. Se Bee Bot si vyzkoušely labyrint pro autobus a  programování na pracovním listu - úkolem bylo zastavit všem lidem na autobusových zastávkách cestou do Pardubic.

Naučili jsme se také moc krásnou písničku Autobus.

Detail [»]
-
Detail [»]
-

-

 

 

 

 

 

 

 

 -

 

Detail [»]
-

 

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Hospodářská a domácí zvířata

MŠ Těšovice je malá vesnická školka, nemáme zde nádraží, radnice, fontány, ale obklopuje nás moc krásná příroda a každé z dětí má doma několik domácích či hospodářských zvířátek. Zasíláme vám několik QR kódů se zvuky těchto zvířátek. Dokážete poznat zvířátka po zvuku? Také jsme si to vyzkoušeli a byli jsme moc šikovní :)

 

Motocyklové závody

Kamarádi z Pardubic nás seznámili s motocyklovými závody Zlatá přilba v jejich městě. Závody jsme si pusili na videu a natolik nás uchvátili, že jsme si na ně zahráli. Vyzkoušeli jsme si jaké je to být profesionálním závodníkem :) Je to super!

Naučili jsme se být při jízdě opatrní, abychom nespadli. Procvičili jsme si řadové číslovky: první, druhý, třetí. A především jsme se naučili přijmout porážku :)

Továrna na výrobu řetězů

Představili jsme našim eTwinningovým kamarádům Továrnu na výrobu řetězů, která se nachází v prostorách zemědělského družstva v Srbicích.

Bohužel jsme ji z důvodu bezpečnosti nemohli navštívit, ale dozvěděli jsme se o ní mnoho zajímavých věcí.

Zjistili jsme, že jsou všechny řetězy vyrobeny z kovu (z pevné oceli). Zkoumali jsme vlastnosti kovů - přišli jsme na to, že kovy jsou pevné, tvrdé, studené, špatně ohebné a jsou přitahovány magnetem.

Nakonec jsme si vyzkoušeli výrobu řetězů z kancelářských sponek - procvičili jsme si jemnou motoriku, zručnost a především trpělivost. U hotových řetězů jsme porovnali délku, procvičili si pojmy: dlouhý, krátký, delší než, kratší než. Seřadili jsme řetězy od nejdelšího po nejkratší.

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Poznali jsme se také další předměty, které jsou vyrobené z kovu (nůžky, nůž, šroub, hrneček, pánvička atd.). Pomohli jsme si při tom magnetem. Zkusili jsme i pokus od dětí z Pardubic. Pomocí magnetu jsme ze skleničky s vodou vylovili všechny kovové podložky, aniž bychom se při tom namočili :) Bylo to super. Aktivita zaujala především ty nejmenší děti.

Detail [»]
-

Víkendová zážitková kniha

Ve školce jsme si vyrobili Víkendovou zážitkovou knihu, kterou si jedno z dětí bere na víkend domů. Děti společně s rodiči, zde píší víkendové zážitky z výletu do blízkého okolí i po celé ČR nebo průběh některé z místních tradic a zvyků. Zápis je  doplněn fotografiemi navštíveného místa a kresbami dětí. Děti o těchto zážitcích v pondělí vypráví spolužákům, kteří doplňují vyprávění nejrůznějšími otázkami či vlastními zkušenostmi.

Prezentací vlastních zážitků si děti rozvíjejí komunikační dovednosti, sebevědomí, hrdost k místním tradicím, ke svému městu, vlasti, jazyku.

Během týdne mají děti knihu volně přístupnou. Velmi často si ji společně prohlížejí a komentují zážitky svých spolužáků.

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Koňské dostihy

S dětmi jsme se dozvěděli, že v Pardubicích jsou velké koňské dostihy. Řekli jsme si, jak kůň vypadá, co žere a jak se o něj starat. Když měli naši Martínkové ve školce svátek, tak jsme si na ty velké koňské dostihy také zahráli. Bylo to supeeer :) Až budeme větší, tak se určitě na tyto koňské dostihy pojedeme podívat, už víme kam - do PARDUBIC !   

Detail [»]
-

 

 

 

 

 

Pokusohraní se solí

Prešov je  město, kde bydlí naši kamarádi ze Slovenska. 

Dozvěděli jsme se, že se zde těží sůl. Hned jsme si o soli povídali. Zjistili jsme že je to kámen (nerost), který se rozbíje na malé kousky, ty se rozemelou a vznikne sůl.

Sůl jsme ochutnali, mleli v mlýnku a dozvěděli jsme se některé její vlastnosti. Je rozpustná ve vodě, nadnáší vajíčko atd.

Pokusohraní nás vždy moc baví :)

Detail [»]
-
Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail [»]
-
Detail [»]
-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Po nábreží koník beží

Pro naše kamarády na Slovensku děti zazpívaly a zatancovaly slovenskou lidovou píseň.
Doufám, že jsme se alespoň trochu přiblížili slovenskému jazyku. Moc jsme se snažili  

 

 

 

-

Projektová hymna

Toto je naše projektová hymna letošního eTwinningu, který je zaměřen na poznávání našeho kraje, obce a školky.
Snad se vám bude líbit

 

 

 -

Naše partnerské školky

Zakladatel naší školky a jeho pohádkový příběh

Děti zavzpomínaly také na zakladatele obecní školy v Těšovicích a odvyprávěly jeho příběh. Všichni jsme hrdí na Jana Wolfa - mecenáše a dobrodince.

 

Poznávali jsme Českou republiku a Těšovice

Děti se seznámily, kde leží obec Těšovice. Poznaly Českou republiku - hymnu, vlajku, pohoří, hlavní město. Přes řeku Vltavu stavěly nejrůznější mosty. Objevovaly rozdíly mezi městem a vesnicí. Všichni si to moc užily :)