Let’s start journey in time art

Středověké umění jsme začali středověkou iluminací

Na středověku nás zaujala krásná zdobná počáteční písmena v knihách. Pokusili jsme se namalovat zdobné počáteční písmeno našeho jména.

Prohlédli jsme si středověké zdobné písmo a pokusili jsme se ho napodobit

Starořecké oblečení

Naši kamarádi z MŠ Kytička se oblékli do oblečení starověkého Řecka.

Římské číslice

Inspirovali jsme se od kamarádů z MŠ Kytička a pokusili jsme se sestavit římské číslice ze špachtlí dle vzoru. Moc jsme si to užili 🙂

Vzhledem k probíhající pandemii budeme v projektu pokračovat v následujícím školním roce 2020/21

Už se moc těšíme na další spolupráci s našimi eTwinningovými kamarády 🙂

Starověké řecké chrámy

Děti si prohlédly obrázky řeckých chrámů. Všímaly si především různě tvarovaných ozdobných sloupů. Tyto sloupy se snažily vymodelovat z modelíny. A nebylo to vůbec snadné 🙂

Turečtí kamarádi malovali amfory

Starověká řecká keramika

Děti jsme seznámili s řeckými amforami – keramickými nádobami s úzkým hrdlem, zdobenými geometrickými tvary. Děti nejprve amfory namalovaly voskovými pastely, pak malbu přetřely tuší a po uschnutí vyškrabávali geometrické tvary.

Řečtí bohové

Povídali jsme si s dětmi o starověkém Řecku, děti si prohlédly obrázky řeckých bohů. Podle obrázků se pokusily uhádnout, komu bohové vládli.

Vybrali jsme logo projektu

Nejvíce se líbilo a nejvíce hlasů získalo logo MŠ Kytička z Pardubic.

Pomozte nám vybrat logo projektu

Hlasujte a vyberte nejhezčí logo tohoto projektu. Naše děti mají již odhlasováno 🙂 Hlasujte zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhH3FtRnn20-rnoe5kUIPjJieyv_o-grBvgszrgNhMGpn0zw/viewform?fbzx=-8359920415037802549

Pravěké nálezy na Slovensku

Naši kamarádi ze Slovenska zkoumali pravěké nálezy. Snažili se vymodelovat pravěké džbány, mísy a talíře. Moc se jim to povedlo 🙂

Pravěké kresby našich partnerských zemí

Také naši kamarádi z Turecka, Slovenska a Pardubic malovali uhlem pravěké jeskynní malby. A takto se jim to povedlo 🙂

Věstonická venuše

Nejstarší keramická soška na světě byla nalezena v České republice v Dolních Věstonicích. Je symbolem plodnosti a hojnosti. Děti zkusily vytvořit model sošky z keramické hlíny.

Pravěké turecké naleziště Göbeklitepe

Naši turečtí kamarádi nás seznámili s tureckým pravěkým nalezištěm Göbeklitepe. Göbeklitepe je nestarší chrám světa. Naše děti se rozhodly tuto stavbu postavit. Nejdříve si pravěkou stavbu prohlédly na videu. Nejvíce děti obdivovaly veliké kameny, ze kterých je stavba postavena. Pak začaly stavět a spolupracovat.

Pravěké jeskynní kresby

Projekt jsme začali povídáním o pravěku a prohlížením pravěkých jeskynních kreseb. Použili jsme knihu Cesta dětí do staletí. Děti nejprve napodobili povrch kamene, zmuchláním a opětovným narovnáním papíru, a pak kreslili uhlem. Většinou ztvárnili pravěký lov.

Představujeme se

Nejstarší děti vytvořily krátké video v aplikaci Stop Motion, představily svoji školku a Českou republiku.

Země, které se projektu účastní

Do projektu jsou zapsány 4 země: Česko, Slovensko, Polsko, Turecko.

O projektu

Pro naše nejstarší děti jsme si letos připravili eTwinningový projekt s názvem Let’s start journey in time with art (Pojďme začít s uměmím).

Projekt je zaměřený na výtvarné umění v jednotlivých historických obdobích – od pravěku po současnost. Citlivou formou přizpůsobený pro předškolní děti, které praktickými aktivitami poznají charakteristické znaky období, nejznámější umělce a umělecká díla své a partnerské země. Seznámí se s různými výtvarnými technikami a materiály.

Cíle

• zábavnou, zážitkovou formou poznat charakteristické znaky umění v pravěku, starověku, středověku a novověku
  • uvědomit si plynutí v čase, pojmy: minulost, budoucnost, přítomnost
  • poznat nejznámější umělce a umělecká díla vlastní a partnerské země