Kniha je můj kamarád (16. 3. – 26. 3. 2021)

Distanční výuka

Březen je měsíc knih, proto jsme se rozhodli zařadit toto téma.

Za jakýkoliv splněný úkol budeme rádi a můžete ho s rodiči zaslat na email: lucie.khasova@seznam.cz nebo přes messenger. Už se na vaši odezvu moooc těšíme !

1. KNIHA

Hádanka

„Mám listy a přesto nejsem strom. Co je to?“

Máme knihy pro děti a dospělé.

Knihy pro děti – pohádkové, dobrodružné, encyklopedie, knihy říkanek a básniček, zpěvníky, leporela – máš některé?

Knihy pro dospělé – kuchařky, cestopisy, přírodopisné knihy – o rostlinách a zvířatech, zahradnické knihy, romány, slovníky atd. – znáš některé?

Úkol:

1. S rodiči se podívej, jaké máte doma knihy a vyber z nich encyklopedii, kuchařku, pohádkovou knihu, slovník.

2. O čem se píše v kuchařkách?  Upeč nebo uvař s maminkou nějaké jídlo z kuchařky a pošli nám fotografie, jak pomáháš. Určitě se budeme divit, co už všechno v kuchyni dokážeš. email: lucie.khasova@seznam.cz nebo na messenger

3. Jak se jmenuje tvá oblíbená kniha? Můžeš se s ní vyfotit a opět poslat fotografie a doporučit knihu ostatním.

4. Přečti si s rodiči oblíbenou pohádku a pak ji rodičům vypravuj.

2. JAK VZNIKÁ KNIHA?

Víš, z čeho se kniha vyrábí? Co je všechno z papíru?

Co dělá s knihou spisovatel a co ilustrátor?

Kdo je to básník?

Úkol:

1. Zkus vyrobit vlastní knihu nebo leporelo z papíru. Např. přelož 2 listy papíru a rodiče ti je sešijí. Do knihy, můžeš něco nakreslit. Pokud zvládneš i nějaká písmenka, můžeš je tam napsat. Určitě se s knihou pochlub. Moc se těšíme.

2. Vyrob si záložku do knížky.

Záložka

3. KDE BYDLÍ KNIHY?

Knihovna – je buď, polička nebo skříň, do které knihy ukládáme. Může to být i budova, ve které jsou regály a v nich uložené knihy. Ty si pak může člověk půjčit a po přečtení vrátit.

Knihkupectví – je obchod, kde se knihy kupují.

Úkol:

1. Popiš, co vidíš na obrázku. Vyprávěj v celých větách, ne pouze jednoslovně. Co dělají děti, v jaké jsou poloze, co mají na sobě atd.

Obrázek knihovny

2. V knihovničce na obrázku je spousta knih a věcí. Vymaluj knihy podle pokynů.

Hledej knihu

3. Podívej se do své knihovničky. Která kniha je největší, nejmenší, nejtenčí, nejtlustší? Které knihy jsou stejně velké?

4. Zahraj si s rodiči nebo sourozenci na knihkupectví. Nezapomeň na pravidla slušného chování.

4. SLOVA A PÍSMENA

Knihy jsou plné slov a písmen. Užijte si s nimi legraci.

Úkol:

1. Zahraj si na básníka a najdi rým.

Rýmování

2. Vyhledej věci kolem sebe, které začínají na písmenko, které ti rodič zadá např. K, L, atd.

Hláska

Písmenko A

3. Některá slova znamenají opak.

Protiklady

Seznam protikladůs protiklady si můžeš hrát i na vycházce. Najdi něco vysokého a nízkého, tvrdého a měkkého, širokého a úzkého, krásného a ošklivého, nového a starého atd.

4. Zkus poskládat počáteční písmenko svého jména z korálků, z kostiček lega, těstovin, kamínku či šišek na vycházce.

5. Zkus napodobit některá písmenka.

Abeceda