Velikonoce – svátky jara (29. 3. – 9. 4. 2021)

Distanční výuka

Blíží se Velikonoce – svátky jara, oslavy nového života. Na jaře začínají růst nové rostlinky, rodí a líhnou se nová mláďata. Na Velikonoce se lidé vždy chystají již týden před nimi, je to tzv. Pašijový týden.

ZKUS VYJMENOVAT DNY V TÝDNU.

Na dalších čtrnáct dní nabízíme několik činností. Berte vše jako inspiraci. Vyberte si, co se vám líbí. Úkolů je mnoho proto, aby jste si mohli vybrat, které vám vyhovují. Určitě nemusíte splnit všechny a můžete je plnit v různém pořadí.

BUDEME SE TĚŠIT NA VAŠE VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ, VÝZDOBU, PEČENÍ ATD. – posílejte fotečky, videa a inspirujte ostatní!

1. KVĚTNÁ NEDĚLE:

– začíná týden před Velikonoci. Na nedělní procházce v přírodě se porozhlédni, zda uvidíš břízu nebo vrbu s kočičkami. Několik větviček si můžeš utrhnout na velikonoční výzdobu. Dívej se kolem možná uvidíš nějaká zvířátka – kočičku, pejska, ptáčka, ovečku, velikonočního beránka nebo zajíčka, srnku atd.

Grafomotorika – vinutí

Spočítej jetel pro zajíčka – pro mladší děti

Grafomotorika – dokresli

2. MODRÉ PONDĚLÍ:

– o modrém pondělku se dříve lenošilo. Zkus najít modrou barvu ve tvém pokojíčku, obleč si něco modrého na sebe. Popros maminku, ať ti přečte pohádku. Např. Jak šlo vejce na vandr.

Odpověz na otázky:

1. Proč se vydala zvířátka do světa?
  2. Jak se jmenoval pejsek v pohádce?
  3. Co udělala zvířátka večer, kyž se bála v lese?
  4. Kdo bydlel v lese v chaloupce?
  5. Jak zvířátka vyhnala loupežníky z chaloupky?
  6. Jak zvířátka v chaloupce hospodařila? Co dělalo vajíčko, husa, pes, kocour, koza a ježek?
  7. Zvířátka si v chaloupce pomáhala, už si také někomu pomáhal(a)? Zamysli se jak můžeš pomáhat mamince, tatínkovi, sourozencovi, babičce, dědečkovi?

3. ŠEDIVÉ ÚTERÝ:

– začátek velkého úklidu před Velikonocemi. Víš, jak vypadá šedivá barva? Najdi něco šedivého ve svém okolí.

4. ŠKAREDÁ STŘEDA:

– den úklidu před Velikonocemi, můžeš pomáhat mamince – s úklidem, velikonoční výzdobou atd. Výzdobu určitě vyfoť a inspiruj ostatní děti 🙂

Tvoření – pro mladší děti

Šablona kuře

Šablona ovečka

Tvoření pro starší děti

5. ZELENÝ ČTVRTEK:

– den, kdy se má sníst něco zeleného. Můžeš se s maminkou podívat do ledničky, nebo špajzu a pochutnat si na něčem zeleném např. nějakém ovoci nebo zelenině.

6. VELKÝ PÁTEK:

– den spojený s kouzly. Můžete si připravit vajíčka a udělat si několik pokusů.

Vejce v octě – složení vejce

Pomůcky: syrové vejce, sklenice, ocet

Postup: Do sklenice nalijeme ocet a vložíme vajíčko, které musí být zcela ponořené. Za pár dnů se skořápka z vajíčka rozloží a vidíme na povrchu blanku, uvnitř žloutek a bílek.

Vajíčko ve vodě se solí a bez soli

Pomůcky: dvě syrová vejce, dvě sklenice, voda, sůl

Postup: Do sklenic nalijeme stejné množství vody, do jedné sklenice přidáme 2-3 lžíce soli a označíme ji. Pak do sklenic vložíme vajíčko a pozorujeme. Jaký je rozdíl? Proč?

7. BÍLÁ SOBOTA:

– barvení velikonočních vajíček. Zkus nazdobit vajíčko, moc se těšíme. Určitě nám pošli fotečku 🙂

Grafomotorika – zdobení kraslice

Spočítej vajíčka

Vybarvi vajíčka

Najdi dvojici

8. BOŽÍ HOD – VELIKONOČNÍ NEDĚLE:

– den, kdy se peče. Můžeš mamince pomáhat a upéct např. mazanec, beránka, Jidáše nebo jinou dobrotu.

Inspirace na velikonoční pečení

9. VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ:

– den, kdy kluci vezmou do ruky pomlázku a děvčata si připraví malovaná vajíčka. Kluci nezapomeňte vyšlehat, pomladit všechny ženy a dívky, ať jsou stále krásné a zdravé! Určitě se všichni vyfoťte, na tuto fotografii se nejvíce těšíme 🙂

Naučte se jakoukoliv velikonoční koledu. Např.:

Velikonoční pro kluky

Upletl jsem pomlázku,

je hezčí než z obrázku,

všechny holky, které znám,

navštívím a vymrskám,

než mi dají vajíčko,

vyplatím je maličko.

Při vycházce ti rodiče najdou několik různě dlouhých klacíků – zkus je seřadit podle délky. Např. od nejdelšího po nejkratší, v řadě zleva doprava.

Porovnej pomlázky

Maminka vám také může po zahradě nebo doma schovat několik vajíček, které ztratil velikonoční zajíček. Pomůžete mu je najít? – potrénujte orientaci v prostoru, prostorové pojmy – pod, nad, za, vedle, atd. Nechte vaše dítě říct, kde vajíčko našlo, jakou má barvu atd.

10. PRO DALŠÍ DNY:

Zopakujte si velikonoční zvyky a tradice

Kdo všechno klade vajíčka?

Rozklad slov na slabiky

Logická řada