Faraonův had (čert z pekla)

Věda hrou

Efektní pokus, který můžete provést s látkami dostupnými v každé kuchyni.
Z malé hořící kupičky začne vyrůstat had (čert), který se svíjí a kroutí.

Pomůcky a suroviny:

  • Lžička
  • Zápalky
  • Cukr
  • Jedlá soda
  • Podpalovač pepo

Postup:
Připravte si směs cukru a jedlé sody v poměru 9:1. Odměřte tedy devět lžiček cukru a jednu lžičku sody. Na směs není vhodný moučkový cukr. Tyto látky rozmělněte v třecí misce a pečlivě smíchejte. Dále je třeba na prach rozdrcený uhlík (podpalovač pepo). Na pevné nehořlavé podložce udělejte z podpalovačevrstvu o průměru zhruba 10 cm. Doprostřed vrstvy uhelného prachu nasypte 1- 2 lžičky předem připravené směsi cukru a sody. Podpalovač pepo zapalte. Z uvedeného návodu vyroste věřte – nevěřte asi 30 cm had.

Teorie:
Oheň z uhlí rychleji vzníceného benzínem rozehřívá cukr. Z něj vznikne karamel, který tvoří pěnu s CO2, který vzniká tepelným rozkladem hydrogenuhličitanu sodného neboli jedlé sody. Karamel na vzduchu rychle tvrdne a tak vzniká pěnový had. Rychlost růstu hada lze zvýšit tak že do směsi přidáme více sody – např. 9:2(cukr:soda)

Tip:
Nasypete na uhelný prach více kupiček směsi, může tak vzniknout třeba chobotnice.

Video

Faraónův had

Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné obrázky