Bublinkový ohňostroj (Lávová lampa)

Věda hrou

Pomůcky:

  • sklenice
  • jedlá soda,
  • ocet,
  • potravinářské barvivo,
  • olej, lžíce,
  • malý kelímek

Provedení:

Do sklenice nasypeme zhruba polévkovou lžíci jedlé sody a pod okraj naplníme sklenici olejem. Mezitím si v kelímku obarvíme ocet potravinářským barvivem a poté jej v malém množství (1 polévková lžíce) přilijeme do sklenice se směsí oleje a jedlé sody. Pozorujte bublinky pohybující se nahoru a dolů.

Vysvětlení:

Ocet reaguje s jedlou sodou za vzniku oxidu uhličitého (CO₂). Oxid uhličitý, který obalí kapičky octa u dna a tím zmenší jejich průměrnou hustotu, vynáší ze dna roztok octa v podobě kapek na hladinu oleje. Ocet se s olejem nesmísí, proto je olej na rozdíl od vody dobrým prostředkem k tomu, abychom dobře viděli, jak se bubliny táhle a pomalu vynáší vzhůru na hladinu. To nám připomíná podobu lávové lampy. CO₂ se na hladině uvolňuje do vzduchu a poté znovu ocet klesá ke dnu, protože jeho hustota je větší než hustota oleje. Následně se celý cyklus opakuje.

Fotogalerie

Nebyly nalezeny žádné obrázky