Hodiny

Věda hrou

VODNÍ HODINY S PLOVÁKEM

Pomůcky: PET láhev, brčko, špejle, miska, 3 korálky, nit, kousek dřívka, plátek korku, ciferník s ručičkou, nůžky nůž, tavná pistole

Vodní hodiny s plovákem

Postup: Z PET láhve odřízněte hrdlo. Těsně nade dnem nalepte do malé dírky kousek brčka. Nahoře udělejte proti sobě dva zářezy, v nichž se bude moci zlehka otáčet špejle. Na špejli přivažte nit s kouskem dřeva a připevněte na ni plátek korkové zátky. Na ni nalepte ručičku a ciferník. Aby se špejle nevysunula, můžeme ji zajistit korálky. Než dáte do nádoby vodu, musíte nit namotat. S hladinou bude klesat i kousek dřívka a rozhýbe ručičku. Na ciferník se pak můžete pokusit udělat s pomocí hodinek časovou stupnici.

K měření času se využívá děj, při kterém pravidelně vytéká voda, následně klesá plovající těleso, a rozmotává se navinutý provázek, který způsobí otáčivý pohyb špejle s ručičkou.

PŘESÝPACÍ HODINY

Pomůcky: 2 PET láhve, písek, izolepa

Postup: Do první PET láhve nasypeme písek a uzavřeme zátkou, ve které je malý otvor. Lepenkou ji spojíme s druhou prázdnou PET lahví bez víčka.

Vodní stopky

VODNÍ STOPKY

Pomůcky: 2 PET láhve, voda, fixa

Postup: Z první PET láhve odřízneme dno a uzavřeme víčkem s malou dírkou uprostřed. Z druhé PET láhve odřízneme hrdlo a postavíme ji dnem na stůl. Do vzniklého otvoru nasadíme první láhev víčkem dolů. Nalijeme vodu. Voda začne téct a my zahájíme měření doby jedné činnosti (např. skládání puzzle). Označíme ryskou na láhev. Pak staví druhý a opět poznamenáme dobu činnosti na láhev. Nakonec dle množství protečené vody určíme nejrychlejší čas.

SLUNEČNÍ HODINY

Pomůcky: špejle, polystyren, papír s namalovaným ciferníkem, baterka

Postup: Špejli zapíchneme do polystyrenu. Přes špejli propíchneme papír s namalovaným ciferníkem. Baterkou svítíme z různých stran na špejli a pozorujeme stín.